KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED
Seadusandlus Eestis, millest tuleb lähtuda:
Koduõppe ja haiglaõppe tingimused ja kord https://www.riigiteataja.ee/akt/106032018001
Põhikooli- ja gümnaasiumi seadus https://www.riigiteataja.ee/akt/13332410?leiaKehtiv
Ei leidnud oma küsimusele vastust, saada mulle küsimus 🖥️
Korduma kippuvad küsimused. Toon siia oma poolsed vastused ja nõuanded.
🌟 Koduõpe vanema vastutusel, kellele ja milleks?
Koduõpet pakkuvas koolis.
Koduõpe “vanema vastutusel” tähendab, et lapsevanem võtab kogu vastutuse oma lapse hariduse eest. Vanemal on kohustus leida sobiv kool ja tekitada kodus sobivad tingimused, et laps saaks jätkata oma haridusteed koduõppel.
Koduõppe sõbralikud koolid, vaata nimekirja siit 👉 🔗https://kairekiilu.eu/koolid/
🌟 Tavakoolis koduõppele (need on need koolid, kus ei ole eraldi koduõppeosakonda ja kordinaatoreid)?
Mõned lapsevanemad proovivad koduõpet sama kooliga korraldada, kus laps juba käib. Põhjenduseks, et kool on lapsele tuttav. Paraku minu kogemuste põhjal on üksikud tavakoolid need, kes on koduõpet nõus kaaluma ja proovima, aga siis kool seab tingimusi lapsele ja vanemale.
Minu hinnangul on see kooli mängimine kodus ja SEE EI OLE KODUÕPE. Oma kogemusest saan rääkida, et kool seda kaudu näitab ka suurema õigust. See tähendab, et kuhjatakse erinevate töödega üle.
Seega kui otsustada sellise vorm kasuks, siis palun tehke väga selgeks endale tingimused ja plaanid. Soovitan kõik kokkulepped vormistada kirjalikult, et oleks hiljem millele tugineda, kui peaks minema vaidluseks. Kui seda teete, siis väldite hiljem liigset jama ja sekeldusi.
🌟 Koduõpe rajaleidja suunamisega, ehk “tervislikel põhjustel”
Koduõppele läbi rajaleidja komisjoni, kus hinnatakse lapse vajadused ja võimekus ning antakse sisend tavakoolile, et laps jääb koduõppele “tervislikel ” põhjustel. Tavaliselt on see kool, kus laps juba käib. Sel juhul on koolil kohustus täita rajaleidja otsust. Lisaks tuleb arvestada, et kool kutsub lapse 1-2x kuus töid kooli majja tegema. Samas osades tingimustes on võimalik lapsevanemal ja koolil kokkuleppele saada ning kohandada mõlema poolseid tingimusi. Soovitan kirjalikult need tingimused vormistada.
🌟 Kui tavakool pakub individuaal õpet?
Sel juhul kui selline plaan tuleb tavakooli poolt, see tähendab et nad ise pakuvad lapsele individuaalset õpet. Soovitan väga täpselt enda ja lapse jaoks tingimused ja plaanid paika panna. Kirjalikult, et hiljem segadust ja ebatäpsusi vältida. See on oluline, sest siis ei saa kool hiljem midagi tagasi ajada või kooli poolseid tingimusi ühepoolselt muuta. Mõned märksõnad lisan, mida silmas pidada.
👉Kui tihti tuleb koolimajas käia.
👉Kes on õpetaja, kes lapsega siis tegeleb.
👉Mis moodi käib tööde vastamine või suuremate tööde tegemine.
👉 Kuidas tõendada, et teemad on läbitud selliselt nagu õppekava ette näeb.
P.S Põhikooli- ja gümnaasiumi seaduse järgi, see ongi nende hinnangul kodus õppimine ja koolis vastamas käimine.
Siit edasi tulevad korduma kippuvad küsimused “vanema vastutusel koduõppele”, s.t lapsevanem esitab avalduse ja võtab vastutuse oma lapse õppimise eest.
KODUÕPE EI OLE KÕIGI JAOKS!!!
Kitsaskohad ja probleemid ilmnevad kiiresti kui kogu otsustus protsessi suhtutakse liiga kerge käeliselt.
🌟 Miks laps peab tahtma koduõpet?
Miks ta peab osalema otsustamise juures?
Koduõpe toimima saada on vaja, kõigi pereliikmete panust. Eriti oluline on laps. Kuna laps teeb suuremalt jaolt iseseisvat tööd ja tal peab olema motivatsioon ja tahe koduõppes osaleda. Kui lapsel kõik see puudub ja ta satub koduõppele “vanema sunnil”, siis on see kogu protsess läbikukkumisele määratud.
Tihti me vanematena justkui teame paremini kuidas peaksid asjad toimuma lapse elus, aga on aspekte, mida laps peab mõistma ja ise osalema otsustamise juures.
Soovitan, et räägite kodus teemad läbi ja ootate ära LAPSE OTSUSE. Isegi kui vanem on juba otsuse langetanud ja esimesed sammud ka teinud. Laps peab mõistma, milline hakkab välja nägema õpe kodus ning mis muutub tema jaoks.
🌟 Mis muutusi koduõpe pere ellu toob?
Kõige suurem ja positiivsem muutus on see, et laps saab ennast välja magada ja ei pea ärkama äratuskellaga. Ta teeb endale sobiva päeva ja nädala plaani, kuhu mahuvad õppimine, liikumine, trenn, sõbrad jne. Kui selle teeb laps ise, siis on ta sellest võimeline ka kinni pidama.
Teine suur muutus on, et õhtuti ei pea pikalt ja väsinud peaga õppima. Alati saab valida sobilikuma õppimise aja. Saab paika panna, millisele õppeainele mis päeval sügavuti läheneda. Lapsel tekib huvi erinevate õppeainete vastu, kui ta saab näiteks terve päeva loodusõpetusega tegeleda.
Kolmas suur muutus on see, et peres väheneb kiirustamine, ärevus ja pinge. Kõige jaoks leitakse aega. Aeg on see, mis on marginaalse tähendusega.
🌟 Kuidas lapsevanem oma töö ja koduõppe korraldab?
Kas saab tekitada tasakaalu töö ja kodu vahel?
Koduõppel olles, ei pea lapsevanem olema kodune vanem. Võib käia täiskohaga tööl. Tegelikult on kõik kokkulepete teema. Mis kokkulepped peredes tehakse ja kuidas on asjad delegeeritud. Oluline on aus suhtlemine.
Mina olen käinud koduõppe ajal tööl ja olen olnud ka kodune. Seega saan kinnitada, et kui lapsel on oma eesmärk ja plaan, millest kinni peab, siis jookseb taustal kõik paika.
Pigem on väga oluline, et kui lapsel on vanemat vaja, siis lapsevanem on lapse jaoks kohal ja kuulab (aitab).
🌟 Millised on esimesed sammud, et jääda koduõppele?
Koduõppele saab jääda 2x aastas, s.t avaldus peab olema esitatud 20.augustiks või 20 detsembriks.
Avalduse võib alati varem esitada, kui soovitakse jääda juhendatud koduõppele, sest need kohad täituvad väga kiiresti. Koolid, kes pakuvad juhendatud koduõpet võtavad avaldusi vastu juba aprillist.
Isiklikult soovitan uuest õppeaastast ja võimalusel vältida pooleaasta pealt minekut, aga on erandeid. Meie läksime ka poolest õppeaastast, aga tagasi vaadatuna, parema meelega oleksin teinud uuest õppeaastast.
Mõned olulisemad punktid:
- Valid koduõppe kool, teha veidike taustauuringut.
- Esitada avaldus, hinneteleht eelmisest koolist ja õpilase arengukaart/iseloomustus.
- Kordinaator kutsub vestlusele (koolis või veebis).
- Teha endale selgeks, kuidas valitud koolis õppesüsteem toimub (koduõpe või juhendatud koduõpe).
- Tutvuda kooli dokumentidega, sest töökava ja IÕK tuleb lapsevanemal ise teha või kui on kooli poolt eesmärkide kirjeldus olemas, siis kõik muu info sinna juurde lisada. Samas osad koolid lasevad kogu dokumentatsiooni lapsevanemal koostada, siis tuleks saada koolist sisend ja mis on kooli eesmärgid mida nad kindlasti tahad töökavas näha.
- Samas on oluline teada, et kuidas tõendada koolile, et laps on peatükid läbitöötanud ja vastava klassi teadmised omandanud. Selle kohta on igal kooli erinevad tingimused ja tõendamis vormid.
- Seada lapsele ja endale nädala plaan ja poolaasta eesmärgid.
🌟 Ühiskondlik surve ja kuidas sellega toime tulla?
Ühiskondlik surve on alati olemas, kui teed või käitud teistest erinevalt. Osad tulevad sellega paremini toime kui teised. Mind on ka saatnud terve elu see, et “mida teised arvavad”. Ettevõtjana olen pidanud päris palju kohanema, suunda muutma just selleks, et kiiresti muutuvas maailmas ellu jääda.
Koduõppele jäädes ja seal olles, on alguses alati neid kes midagi arvavad. Kas nad sellest päriselt arusaavad või teavad mis see tähendab, aga arvamust alati avaldatakse. Paraku on see alati negatiivse alatooniga, sest see on midagi mis ei ole tavaline. See tekitab hirmu, tekivad uued küsimused: “kas saan hakkama?”, “miks minu laps ei suuda tavakoolis käia?” jne. See hirmude ja eelarvamuste rida jätkub meeletu kiirusega, kui vaid lasta sellel kõigel omasoodu minna.
saad blogist juurde lugeda 👉 🔗https://kairekiilu.eu/uhiskondlik-surve-koduoppele-minnes-ja-sellega-toimetulek/
🌟 Müüdid ja tegelikkus.
Millised on “linnalegendid” seoses koduõppega?
Mis on tegelikkus?
Koduõppega seoses liigub päris palju erinevaid jutte. Kurb on see, et need kes need jutud välja mõtleb, pole tegelikult teadlik kuidas koduõpe, kui süsteem päriselt toimib. Ikka jutuke siit ja killuke sealt. Seda kuidas koduõpe aitab peresid, kes ei suuda suures koolis toime tulla, seda ei taha keegi väga välja tuua ega näha.
saad blogist juurde lugeda 👉🔗 https://kairekiilu.eu/koduoppe-muudid-ja-tegelikkus/
🌟 Miks osadel peredel ei õnnestu koduõpe?
Toon välja mõned olulisemad punktid:
- Vanem või laps ei ole lõpuni arusaanud koduõppe süsteemist.
- Vanem või laps ei taha ikkagi koduõpet.
- Eeldatakse, aga ei tegeleta reaalsusega.
- Ollakse kinni mingis oma ideaalis.
- Valitakse vale kool.
- Ühiskondlik surve on liiga suur ja pole toetajat, kes rasketel hetkedel abiks on.
- Lastakse ajal raisku minna, ehk et ei koostata plaani, millest kinni pidada.
- Ei julgeta tunnistada, et on liiiga suur amps.
- Dokumentatsioon jäetakse tahaplaanile või ei saada sellest ikkagi päriselt aru.
- Ignoreeritakse kooli korraldusi.
- Vaadakse, et näe tal toimib, küll meil ka….. mitte alati.
- Lapsevanem ei ole motiveeritud lapsega koostööst ja koos õppimisest, kui laps ei saa aru või ei oska.
- Mõned lapsevanemad ei sobigi koduõppe vanemaks.